Historia szkoły
ROK SZKOLNY 1996 / 1997
Po raz pierwszy w historii miasta zabrzmiał dzwonek oznajmujący rozpoczęcie lekcji w nowopowstałej szkole średniej-liceum ogólnokształcącym. Dnia 2 września nasze liceum przyjęło pierwszych uczniów-67 absolwentów szkół podstawowych ze Sławkowa, Olkusza, Bolesławia i Bukowna. Jednocześnie byliśmy organizatorami wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego, gościliśmy wielu znamienitych gości –posłów, senatorów RP, włodarzy zaprzyjaźnionych miast, przedstawicieli świata nauki oraz edukacji wszystkich szczebli, z Panią Kurator Oświaty w Katowicach, Janiną Pillardy-Kozarzewską w roli gospodarza uroczystości. Obecni byli przedstawiciele mediów-prasy, radia i telewizji. Pierwszym dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w Sławkowie została mgr Teresa Wódkowska, nauczyciel języka polskiego, dotychczasowy wicedyrektor w Szkole Podstawowej im. Jana Baranowskiego w Sławkowie.
Wyjątkowo ważną rolę w długoletnim procesie budowy szkoły, jej organizacji i późniejszego funkcjonowania odegrał mgr Henryk Drzewiecki – wieloletni działacz samorządowy pełniący różne funkcje: przewodniczącego Rady Miasta, wiceburmistrza i Burmistrza Miasta Sławkowa. Wyrazem troski władz miasta o kondycję finansową nowopowstałej szkoły średniej było porozumienie z Urzędem Wojewódzkim w Katowicach, na mocy którego organem prowadzącym dla Liceum Ogólnokształcącego stał się Burmistrz Miasta Sławkowa a nie Kurator Oświaty. W kraju dopiero za kilka lat szkoły średnie z mocy prawa były finansowane przez samorządy.
Licealiści mieli do dyspozycji sale ogólnodydaktyczne, 3 pracownie przedmiotowe z zapleczami, bibliotekę z czytelnią oraz niepełnowymiarową salę gimnastyczną. Innowacją były dwuosobowe szafki dla uczniów zamiast tradycyjnej szatni oraz zabezpieczenie alarmem całego obiektu. Rozpoczęła się organizacja procesu dydaktycznego, życia szkolnego i doposażanie placówki w niezbędne pomoce dydaktyczne. Dużym utrudnieniem był brak pełnowymiarowej hali sportowej. Z tego powodu przez kilka lat, bo do roku 2002 uczniowie korzystali z gościnności szkoły podstawowej, gdzie odbywały się zajęcia wychowania fizycznego.
W estetycznym zagospodarowaniu obiektu pomogli mieszkańcy miasta. Chętnie włączyli się w akcję „kwiaty dla liceum”, co pomogło ozdobić szkolne korytarze. Przez kolejne lata kolekcja kwiatów rozrosła się do imponujących rozmiarów i stanowi naturalną ozdobę przestrzeni szkolnej.
Początkiem tworzenia księgozbioru biblioteki szkolnej były również dary od mieszkańców miasta. Udało się zebrać około 600 pozycji. Na apel odpowiedzieli również artyści, z podarowanych prac można było zorganizować szkolną galerię „na piętrze”. Pozyskaliśmy między innymi prace Stanisława Dróżdża - Sławkowianina światowej sławy tworzącego poezję konkretną oraz poplenerowe prace twórców, takich jak: Tadeusz Drążkiewicz, Czesław Gałużny, Joanna Kulesza, Zdzisława Gutkowska, Aleksandra Kowal, Genowefa Nelip, Elżbieta Rogalska, Włodzimierz Świderski, Tadeusz Dukla oraz Maria Schwartz - Schier.
Odbyły się pierwsze uroczystości, spotkania, które na stałe wpisały się w szkolne życie kulturalne. Gościliśmy Macieja Szczawińskiego-dziennikarza, kierownika artystycznego Radia Katowice, znawcę poezji Rafała Wojaczka i Josifa Brodskiego; Czesława Gałużnego - artystę malarza i poetę; Leszka Wójtowicza - barda Piwnicy pod Baranami w Krakowie oraz miejscowy zespół muzyczny Małgorzaty Kostki „Ancora Imparo”. Została powołana Rada Rodziców. Samorząd Szkolny dał początek wielu przedsięwzięciom i akcjom charytatywnym: „Koc na zimową noc”, ”Góra grosza”, sprzedaż cegiełek na rzecz dzieci niepełnosprawnych, czy malowanie bombek choinkowych i ich sprzedaż, by dofinansować zakup wózka inwalidzkiego dla nastoletniego sławkowianina; w okresie przedświątecznym na szkolnych kiermaszach rozprowadzano ozdoby przygotowane przez uczniów, cyklicznie samorząd organizował dyskoteki i przygotowywał otrzęsiny klas pierwszych.
ROK SZKOLNY 1997 / 1998
W tym roku została zorganizowana pierwsza pracownia komputerowa, początkowo wyposażona tylko w trzy komputery i drukarkę, ale już po kilku miesiącach została doposażona w kolejny komputer i kolorową drukarkę. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców i prywatnych sponsorów. Intensywne działania promocyjne liceum miały różnorodne formy. W tym celu w październiku ukazał się pierwszy stały dodatek do Kuriera Sławkowskiego, zorganizowano też II etap olimpiady polonistycznej i matematycznej dla uczniów szkól podstawowych oraz spotkanie dla dyrektorów okolicznych szkół podstawowych. Miał miejsce również pierwszy Poranek Wigilijny połączony z Dniami Otwartymi szkoły. Powołany został Szkolny Klub Młodego Ekologa, w ramach którego nawiązano współpracę z Uniwersytetem Śląskim - odbyło się spotkanie młodzieży z pracownikami tej uczelni: prof. Andrzejem Czylokiem i prof. Marianem Puliną.
Odbyły się pierwsze obchody Dnia Ziemi. Święto Niepodległości uczciła pierwsza inscenizacja. Uczniowie wystawili wtedy” Świętoszka „Moliera. Uroczystości te na stałe wpisały się w kalendarium wydarzeń szkolnych.
We wrześniu zostało przyznane pierwsze Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla uczennicy Anny Koralewskiej. Uczennica ta została również przyjęta do międzynarodowego stowarzyszenia skupiającego osoby z najwyższym ilorazem inteligencji MENSA. Otrzymała też stypendium z Funduszu Pomocy Młodym Talentom.
W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi odbyło się spotkanie młodzieży z poetą, inicjatorem Festiwalu Piosenki Poetyckiej” Kwiaty na kamieniach”, Wiesławem Ciecieręgą. Gościliśmy też ludowy zespól pieśni i tańca „Mazowsze”.
Z funduszy Rady Rodziców zakupiono drewniane ławy na szkolne korytarze i nagłośnienie niezbędne podczas uroczystości szkolnych. Zabezpieczenie alarmowe szkoły było sukcesywnie uzupełniane o nowe miejsca w ten sposób chronione.
ROK SZKOLNY 1998 / 1999
Osiągnięciem technicznym tego roku było podłączenie pracowni komputerowej, liczącej wtedy już 9 komputerów, do Internetu. Uczniowie rozpoczęli redagowanie szkolnej gazetki „LOS”, której pierwszy numer pojawił się w marcu tego roku. Zwyciężczyni konkursu o Bliskim Wschodzie wyjechała na pierwszą wymianę młodzieży do Izraela.
W tym roku wypłacono pierwsze stypendia ze stworzonego funduszu dla uzdolnionej młodzieży. Wpłaty pochodziły od prywatnych sponsorów - Burmistrza Miasta Henryka Drzewieckiego i jego zastępcy Zbigniewa Tarmasa oraz Rady Rodziców.
Kontynuowana była współpraca z Uniwersytetem Śląskim, odbyły się dwa wykłady dla młodzieży prowadzone przez prof. Annę Opacką, wykładowcę Wydziału Filologicznego: w czasie Rekolekcji Wielkopostnych i drugi dotyczący twórczości Juliusza Słowackiego, w związku z Rokiem Jemu poświęconym.
W celu całkowitego wykorzystania bazy szkolnej użyczyliśmy miejsca 6 oddziałom Szkoły Podstawowej, przyjmując około150 uczniów, a także Miejskiemu Zespołowi Oświaty, który na stałe zyskał w naszej szkole swoją siedzibę.
Rok 1999, to czas dużych zmian w systemie edukacji. Rozpoczęła się reforma oświaty - w miejsce czteroletniego liceum, wprowadzono trzyletnie, tworząc równocześnie trzyletnie gimnazja z nową formułą egzaminu maturalnego i sześcioletnie szkoły podstawowe. Inne zmiany to: awans zawodowy nauczycieli, sprawdzian umiejętności na zakończenie szkoły podstawowej i egzamin gimnazjalny.
ROK SZKOLNY 1999 / 2000
Ten rok był dla nas wyjątkowy. To pierwszy rok, kiedy liceum ma wszystkie cztery poziomy nauczania: w klasach1-4 uczy się ponad 200 uczniów. To również rok pierwszej matury i co z tym związane, pierwszej studniówki. Po raz pierwszy maturzyści wybrali sie na pielgrzymkę do Częstochowy, co stało się tradycją przez kolejne lata. Egzamin maturalny zakończył się bardzo dobrymi wynikami: 7 maturzystów otrzymało na egzaminie średnią powyżej 4,75; a 12 powyżej 4,5.Pierwsi absolwenci liceum niemal w komplecie kontynuowali naukę: 34 osoby na wyższych uczelniach,18 osób podjęło kształcenie policealne, a tylko 1 osoba zakończyła swoją edukację na liceum.
Wychodząc naprzeciw potrzebom młodzieży, ważną inicjatywą było podpisanie z Politechniką Śląską i Politechniką Częstochowską umowy dotyczącej łączenia egzaminu maturalnego z egzaminem wstępnym na studia. W tym roku 10 maturzystów zdecydowało się na taką formę.
Inną inicjatywą było nawiązanie współpracy ze świetlicą środowiskową w Sławkowie - nauczyciele licealni pomagali w nauce dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych.
ROK SZKOLNY 2000 / 2001
Na mocy uchwały Rady Miasta została utworzona nowa jednostka organizacyjna pod nazwą Zespół Szkół Ponadpodstawowych, obejmująca dotychczas samodzielne liceum oraz gimnazjum, które miało zostać przeniesione z budynku Szkoły Podstawowej. Spowodowało to zmiany organizacyjne, co wymagało opracowania nowej dokumentacji – statutu i niezbędnych regulaminów oraz doposażenia placówki w meble, w pomoce dydaktyczne i kolejne pozycje do biblioteki szkolnej.
W wakacje przeprowadzono niezbędne prace remontowe, odmalowane zostały niektóre pomieszczenia, wymieniono płytki na patio i zagospodarowano go, zakupiono nowe szafki do szatni dla uczniów gimnazjum.
W czerwcu tego roku liceum jako odrębna placówka przestało istnieć. Nie było też w tym roku naboru do klasy pierwszej liceum. W maju odbyła się ostatnia tzw. stara matura po liceum 4-letnim. Kontynuowana była współpraca z Politechniką Śląską i Politechniką Częstochowską dotycząca łączonego egzaminu maturalnego z egzaminem wstępnym na studia.
Grupa uczniów uczestniczyła w Polskim Forum Edukacji Europejskiej. Po raz pierwszy licealiści przygotowali lokalną uroczystość Święta Konstytucji 3 Maja. Szkoła zyskała swoje logo, którego pomysłodawcą był jeden z uczniów.
ROK SZKOLNY 2001 / 2002
Od 1 września funkcjonuje nowa jednostka organizacyjna pod nazwą Zespół Szkół Ponadpodstawowych. Znacząco wzrosła liczba uczniów do 375; funkcjonuje 16 oddziałów - 10 klas gimnazjum i 6 klas liceum. Tym samym wzrosła liczba zatrudnionych nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Stworzono stanowisko wicedyrektora. Kolejną zmianą było przeniesienie nadzoru pedagogicznego z Krakowa do Katowic spowodowaną zmianami administracyjnymi województwa i powiatu.
W marcu 2002 roku została otwarta i przekazana w zarząd dyrektorowi szkoły pełnowymiarowa hala sportowa dostosowana do wszystkich gier zespołowych i bogato wyposażona w sprzęt sportowy ze 170 miejscami dla publiczności. W istotny sposób zwiększył się komfort prowadzonych zajęć wychowania fizycznego, a ponadto hala stała się centrum życia sportowego nie tylko dla sławkowian. Pozyskiwane w ten sposób fundusze przeznaczane były na wzbogacanie bazy sportowej i zakup pomocy dydaktycznych. Zakupiono nowoczesny sprzęt czyszczący do tego typu obiektów. Zorganizowano na zapleczu hali mini siłownię. Zagospodarowano trawniki, zasadzając wokół iglaki.
W kwietniu tego roku została zorganizowana w ramach projektu MEN profesjonalna pracownia komputerowa z dostępem do Internetu, dostosowana do zwiększonej liczby uczniów. Zakupiono kolejne pozycje do biblioteki szkolnej.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów i Stypendium Burmistrza zostało wzbogacone o stypendia naukowe z fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zmieniła nazwę gazetka szkolna. Od tego roku wydawana jest pod nazwą Z@SP@. Rozpoczęte zostały działania zmierzające do nadania szkole imienia. Do mieszkańców Sławkowa został wystosowany list otwarty w tej sprawie. Sławkowianie mieli możliwość zgłaszania własnych propozycji dotyczących patrona.
Po raz pierwszy w liceum odbywały się praktyki pedagogiczne. Absolwentka naszego liceum wróciła jako studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, by zgłębiać tajniki zawodu nauczycielskiego pod opieką nauczyciela polonisty.
ROK SZKOLNY 2002 / 2003
Wrzesień tego roku to początek funkcjonowania trzyletniego liceum. Z tego względu zmienia się nazwa szkoły – Zespół Szkół. Liczy 374 uczniów (236 gimnazjalistów i 138 licealistów). Wdrażana jest reforma oświaty w zakresie szkoły średniej. Jest to również początek realizacji awansu zawodowego nauczycieli, według nowych zasad. Pierwsza osoba uzyskała stopień nauczyciela dyplomowanego.
W lutym podpisana została umowa z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Będzinie, w sprawie otwarcia punktu konsultacyjnego Poradni w Zespole Szkół. W dalszym ciągu kontynuowana była współpraca z Politechniką Śląską na przeprowadzenie łączonego egzaminu dojrzałości z egzaminem wstępnym na te uczelnię.
W ramach edukacji pro unijnej szkoła nawiązała współpracę z pełnomocnikiem ds. Unii Europejskiej; uczniowie brali udział w wykładzie prowadzonym przez wicemarszałka Sejmu Donalda Tuska i wiceministra Andrzeja Szarawarskiego oraz uczestniczyli w sesji n/t Unii Europejskiej w Zespole Szkół w Wojkowicach. Poszerzając ofertę stypendialną dla uczniów, po raz pierwszy wypłacono stypendia socjalne z Ministerstwa Edukacji i Sportu.
Przez cały rok aktywnie braliśmy udział w życiu w życiu miasta, przygotowując lokalne obchody Święta Niepodległości i Konstytucji 3 maja, współorganizowaliśmy Sportowy Turniej Miast i Gmin, wzięliśmy też udział w akcji sprzątania Sławkowa. Uzupełnieniem tych wydarzeń były szkolne obchody Dnia Edukacji Narodowej, poranek wigilijny, studniówka maturzystów i po raz pierwszy komers gimnazjalistów. W celu promocji szkoły wzięliśmy udział w Targach Edukacyjnych w Będzinie.
O rozwój zawodowy zadbali nauczyciele w ramach studiów podyplomowych z logopedii, techniki, doktoranckich z wychowania fizycznego oraz uzyskując kolejne stopnie awansu zawodowego - 1 dyplomowany, 1 mianowany, 1 kontraktowy.
ROK SZKOLNY 2003 / 2004
W nowym roku szkolnym wykorzystując znakomite warunki wzmocnione o oddany do użytku łącznik między budynkiem szkoły a halą, wprowadzono innowację pedagogiczną w gimnazjum - klasę sportową. Rozpoczęto też realizację pierwszych projektów edukacyjnych pod patronatem MENiS we współpracy z Urzędem Miasta: ”Make a conection” i „Bractwo rycerskie”. Został złożony wniosek do Kuratorium Oświaty dotyczący projektu edukacyjnego „Asystentura językowa” w ramach programu „Socrates Comenius”. Ogromnym sukcesem dla szkoły było zakwalifikowanie go do realizacji i zatwierdzenie przez Agencję Narodową Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie.
Kontynuowana była wypłata stypendiów Prezesa Rady Ministrów, Burmistrza Miasta Sławkowa, Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz Ministerstwa Edukacji i Sportu.
Sukcesem, czyli bez zaleceń, zakończyły się dwie wizytacje Kuratorium Oświaty dotyczące nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora szkoły i skarg rodziców oraz realizacji obowiązku szkolnego i wykorzystywania wyników nauczania do monitorowania pracy szkoły. Również nauczyciele podnosili jakość pracy szkoły, uzyskując stopnie awansu zawodowego - 6 dyplomowanych i 6 mianowanych.
Cykliczne uroczystości i imprezy wypracowane w ubiegłych latach zostały wzbogacone o Dzień Języków Obcych mającego formę konkursu językowego dla gimnazjalistów pod patronatem Burmistrza Miasta Sławkowa oraz Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych. Imprezy te na stałe weszły do kalendarium działań promocyjnych liceum, a zwieńczone udziałem w Targach Edukacyjnych w Będzinie i po raz pierwszy w Dąbrowie Górniczej.
ROK SZKOLNY 2004 / 2005
Ten rok obfitował w wydarzenia, które w znaczący sposób wpłynęły na rozwój placówki. We wrześniu rozpoczęto realizację projektu edukacyjnego finansowanego przez Unię Europejską - „Asystentura Językowa” - do naszej szkoły zawitała asystentka z Bułgarii, która prowadziła zajęcia z języka angielskiego. A po jej wyjeździe został złożony kolejny wniosek dotyczący realizacji projektu „Mała Ojczyzna w legendzie” we współpracy ze szkołą w Bułgarii. W czerwcu Agencja Narodowa wyraziła akceptację i zgodę na jego realizację. W tym czasie powstał również projekt dotyczący wymiany polsko - litewsko - niemieckiej i wyjazdu uczniów do Niemiec.
W ramach projektu unijnego koordynowanego przez MENiS zorganizowano nową pracownię komputerową. A ze środków samorządowych i własnych została nagłośniona hala sportowa. Sukcesywnie wzbogacana była baza dydaktyczna i księgozbiór biblioteczny.
Celem poszerzenia oferty edukacyjnej w liceum została opracowana przez nauczycieli i zatwierdzona przez Kuratorium Oświaty innowacja pedagogiczna „Obsługa celna”. A w ramach naukowej współpracy z Uniwersytetem Śląskim odbył się cykl wykładów dla licealistów, prowadzonych przez pracowników naukowych tej uczelni: prof. Wilczka, prof. Olejniczaka, prof. Kłosińskiego i dr. Nowackiego.
W grudniu odbył się dla mieszkańców Sławkowa Wieczór Kolęd, połączony z Wieczorem Bułgarskim, które były zwieńczeniem pobytu bułgarskiej asystentki w ramach realizowanego projektu. Przez cały rok szkolny odbywały się wszystkie cykliczne uroczystości i imprezy, dodatkowo wzbogacone o pierwszy letni obóz sportowy w Beskidzie Żywieckim i obóz wędrowny po Roztoczu. Natomiast w czasie ferii zimowych nauczyciele prowadzili zajęcia sportowe dla młodzieży z terenu miasta, za co Kuratorium Oświaty przyznało wyróżnienie za najlepiej zorganizowaną placówkę zimowego wypoczynku.
Kontynuowane były prace związane z awansem zawodowym nauczycieli, ostatecznie na koniec roku szkolnego zmieniło swój status zawodowy 6 nauczycieli - 3 mianowanych, 2 kontraktowych i 1 stażysta.
Najważniejszym wydarzeniem tego roku szkolnego było przeprowadzenie egzaminu maturalnego, po raz pierwszy według nowych zasad. Wśród wielu zmian był obowiązkowy egzamin pisemny z matematyki. Ten najważniejszy egzamin zakończył się spektakularnym sukcesem - nową maturę zdało 100% uczniów. Byliśmy jedynym liceum w kraju z takim wynikiem. Również wyniki egzaminu gimnazjalnego od początku, czyli od 2002 roku były wyższe niż w kraju, województwie i powiecie.
Dobiegały końca prace związane z procedurą nadania szkole imienia. W wyniku współpracy wszystkich organów szkoły ze społecznością lokalną zdecydowano, że patronem szkoły zostanie Jan Paweł II. Uroczystość zaplanowano na dzień 2 kwietnia 2006 roku w pierwszą rocznicę śmierci papieża.
Na tę okoliczność w wakacje odmalowano wnętrze placówki, przeprowadzono niezbędne prace renowacyjne, zadbano o wystrój. Z inicjatywy Burmistrza Miasta Sławkowa Bronisława Goraja opracowano wzór płaskorzeźby z wizerunkiem przyszłego patrona, którą wykonał artysta rzeźbiarz Czesław Dźwigaj.
ROK SZKOLNY 2005 / 2006
Dobra passa towarzyszyła nam i w tym roku szkolnym. Sukcesem zakończyła się rekrutacja do liceum, w wyniku której uruchomiono po raz kolejny 2 klasy pierwsze, rozpoczynając realizację innowacji pedagogicznej „Obsługa celna”. Natomiast w gimnazjum utworzono 4 klasy pierwsze. Zespół Szkół liczył wtedy 337 uczniów. Mając na uwadze kolejny nabór do liceum, opracowana została następna innowacja pedagogiczna „Prewencja policyjna” i w lutym zgłoszona do Kuratorium Oświaty. Zgodę na jej wprowadzenie od nowego roku szkolnego otrzymaliśmy w czerwcu.
W ramach projektu MENiS zorganizowano Centrum Multimedialne dostępne dla wszystkich uczniów w szkolnej bibliotece, a ponadto opracowano i zgłoszono do Kuratorium Oświaty kolejny projekt edukacyjny: „Pracownie komputerowe dla gimnazjów”.
Księgozbiór biblioteczny systematycznie wzbogacany przez 10 lat liczył na koniec roku kalendarzowego 3555 woluminów (2211 w liceum i 1344 w gimnazjum). Wszyscy nauczyciele systematycznie doposażali swoje sale w nowoczesne pomoce dydaktyczne, telewizory, odtwarzacze DVD, radiomagnetofony, czy sprzęt sportowy. Decyzją władz samorządowych do szkolnego segmentu D przeniesiono bibliotekę miejską. Ocieplone i otynkowane dwa segmenty Di E, z nową stolarką okienną i nowoczesnym energooszczędnym gazowym ogrzewaniem zapoczątkowały prace nad zmianą estetyki całego obiektu i szukaniem oszczędności ze względu na wysokie koszty tradycyjnego centralnego ogrzewania. Prace te były kontynuowane w kolejnym roku szkolnym. Znacznie poprawiła się estetyka szkolnego otoczenia, posiano wokół trawę i zasadzano krzewy. W wakacje wymieniono nawierzchnię przy wejściu do szkoły, wykładając bezpieczną i estetyczną kostką.
W styczniu rozpoczął się pobyt w naszej szkole młodzieży z Bułgarii w ramach realizowanego projektu. Na pożegnanie Bułgarów został przygotowany i zaprezentowany w MOK-u spektakl „Skąpiec”, na który zaproszeni zostali mieszkańcy miasta. Nasi uczniowie z kolei w czerwcu wyjechali do Bułgarii, gdzie oficjalnie został zakończony III etap projektu „Mała Ojczyzna w legendzie”. Finałowym wydarzeniem projektu było przedstawienie ”Legendy o Sławkowie” na miejskich obchodach 720 - lecia Sławkowa.
Inne wydarzenia lokalne z udziałem uczniów to Olimpiada Osób Niepełnosprawnych, Święto Niepodległości, Wieczór Kolęd, Święto Konstytucji 3 maja, Turniej Miast i Gmin.
Tradycyjnie w marcu uczniowie wzięli udział w Targach Edukacyjnych w Dąbrowie Górniczej i Będzinie. Całoroczne działania promujące osiągnięcia szkoły i wprowadzone innowacje pedagogiczne zaowocowały w czerwcu naborem uczniów do 2 klas pierwszych w liceum i 3 w gimnazjum. Sukcesem zakończył się kolejny egzamin maturalny: 100% uczniów zdało część ustną, a części pisemnej nie zdał tylko 1 uczeń. Po raz kolejny zorganizowano 2 różne formy wypoczynku letniego: obóz rekreacyjno -sportowy i obóz wędrowny.
W ramach doskonalenia zawodowego kadry 2 osoby uzyskały stopień nauczyciela dyplomowanego i 1 nauczyciel obronił pracę doktorską z języka polskiego. Ostatecznie od początku wprowadzenia awansu zawodowego, w szkole swój status zawodowy zmieniło 19 nauczycieli: dyplomowanych -10, mianowanych - 5, kontraktowych - 3 i 1 stażysta.
Wypracowane przez 10 lat standardy jakości pracy we wszystkich obszarach życia szkoły pozwoliły na zgłoszenie placówki w nowym roku szkolnym do konkursu kuratoryjnego. Otrzymaliśmy certyfikat „Śląska Szkoła Jakości” w obszarze koncepcja pracy szkoły oraz wychowanie i opieka w liceum i w gimnazjum.
Osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze i aktywne uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności na trwałe wpisały Liceum Ogólnokształcące a następnie Zespół Szkół w historię Sławkowa, jednocześnie placówka znalazła swoje miejsce na mapie szkół średnich powiatu olkuskiego, a później będzińskiego.
Lata 1996 - 2006 to etap organizowania placówki i budowania jej tożsamości. Został zakończony nadaniem szkole w dniu 2 kwietnia 2006 roku imienia Jana Pawła II, poświęceniem sztandaru ufundowanego przez Radę Rodziców oraz odsłonięciem tablicy pamiątkowej z wizerunkiem papieża. Uroczystość ta była również symbolicznym podsumowaniem 10 letniej pracy na stanowisku dyrektora placówki mgr. Teresy Wódkowskiej, której kadencja zakończyła się w dniu 31 sierpnia 2006 roku.
Rok 2006 / 2007
W roku szkolnym 2006/2007 obowiązki dyrektora szkoły przejmuje mgr Danuta Janik, dotychczasowy wicedyrektor.
Dziesięcioletni obiekt wymagał już pewnych remontów i inwestycji. Wymienione zostały więc najbardziej uszkodzone okna i pomalowane te, które wymagały odnowienia. Został założony wewnętrzny i zewnętrzny monitoring, mający wzmocnić poczucie bezpieczeństwa uczniów na terenie szkoły. Zakupiono nowe meble do pokoju nauczycielskiego. Wzbogacono zasoby biblioteki szkolnej oraz sprzętu sportowego.
Rozpoczęły się obchody Dnia Patrona a także starania zmierzające do powstania Sali Patrona, gromadzenie pamiątek związanych z jego osobą, pozyskiwanych od mieszkańców miasta.
W październiku 2006 roku rada pedagogiczna podjęła uchwałę o przystąpieniu do projektu uzyskania certyfikatu "Śląska Szkoła Jakości”. Opracowany został wniosek z odpowiednią dokumentacją.
Rok 2007 / 2008
Ten rok rozpoczął się pod znakiem uzyskania certyfikatu Śląska Szkoła Jakości” w obszarze Wychowanie i opieka oraz Koncepcja pracy szkoły, zarówno dla liceum, jak i dla gimnazjum. Zakwalifikowaliśmy się do projektu „Internetowe Radio dla Nastolatków”, który polegał na wspólnym tworzeniu audycji radiowych przez młodzież wielu krajów, połączonym z wieloma wyjazdami i spotkaniami zagranicznymi. W gimnazjum rozpoczęła się realizacja programu rozszerzonego języka niemieckiego DSD. W ramach innowacji pedagogicznych odbywały się zajęcia warsztatów dziennikarskich i laboratorium chemicznego. Szkoła osiągnęła doskonałe wyniki na egzaminach zewnętrznych: 100-procentowa zdawalność matury, wyniki na egzaminie gimnazjalnym były wyższe niż w powiecie i województwie.
W tym roku zainaugurował swoją działalność Szkolny klub Wolontariatu i rozpoczęła się współpraca z Domem Opieki Społecznej w Będzinie i Domem Dziecka w Sarnowie. Nasi wolontariusze wspomagali również organizację Parafiady w Warszawie. Na szerszą skalę ruszyła akcja recyklingu, z którego dochody przeznaczone były na zagospodarowanie czasu wolnego dla uczniów. Na realizację zadań w zakresie tzw. profilaktyki czynnej, w ramach której zorganizowano zajęcia z tańca towarzyskiego i rękodzieła artystycznego, pozyskano środki z puli Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ciekawą formą zagospodarowania czasu wolnego uczniów, były wakacyjne obozy wędrowne, pozwalające czynnie wypocząć, a jednocześnie zobaczyć ciekawe zakątki kraju.
Szkoła wzbogaciła się o nowy sprzęt nagłaśniający, o tzw. dziennik elektroniczny Librus, który pozwolił na szybki przepływ informacji do rodziców oraz stał się platformą porozumiewania się wszystkich podmiotów szkolnych. Na małej sali gimnastycznej zamontowane zostały lustra, ułatwiające prowadzenie zajęć fitness, tanecznych i gimnastycznych. Zakupiona została kosiarka samojezdna i odśnieżarka, pomagająca utrzymać estetyczny wygląd rozległego otoczenia szkoły. Wykonano projekt ogrodzenia terenów przyszkolnych, schody na parking obok hali sportowej. Jak zwykle zakupiono nowy sprzęt sportowy, zamontowano antenę satelitarną edukacyjnej telewizji N. Wymieniono pozostałe okna w segmencie A i częściowo C.
Rok 2008 / 2009
Rozmachu nabrała realizacja unijnego projektu edukacyjnego „Internetowe Radio dla Nastolatków”. W tym też roku miały miejsce trzy wyjazdy zagraniczne uczniów z opiekunami: na Litwę, Węgry i do Włoch. Z innych projektów unijnych rozpoczęła się realizacja projektu z fizyki dla gimnazjalistów „Odkrywać nieznane tworzyć nowe – program rozwijania zainteresowań fizyką”. Maturzyści przystąpili do projektu „Matematyka? Spróbuj e–learningowo”. W dziedzinie wychowania rozpoczęła się realizacja projektu „Sport Fair Play – Edukacja, Integracja”.
Zrealizowane zostało strategiczne zadanie związane z termomodernizacją szkoły. Ocieplono i pomalowano budynki, wymieniono resztę okien, zmieniono system ogrzewania na gazowy z wymianą grzejników, dokonano remontu dachu. Wykonane zostało ogrodzenie wokół szkoły. Oświetlenie zmieniono na energooszczędne, odnowiono linie boisk, wymieniono alarm, rozpoczęła się wymiana wyposażenia sal lekcyjnych i zamiana ławek uczniowskich na stoliki umożliwiające pracę w grupach. Ogródek na patio został zamieniony na kwiatowy.
Rok 2009 / 2010
W ramach projektu „Internetowe Radio dla Nastolatków” gościliśmy grupę młodzieży z Włoch. Realizacja tego projektu przebiegała wzorcowo, dlatego Agencja Narodowa w Warszawie zaliczyła nasza szkołę do elitarnej grupy kilkunastu szkół w Polsce i przyznała nam certyfikat Szkoły Dobrych Praktyk. W tym roku ma miejsce kolejna edycja projektu z fizyki „Odkrywać nieznane tworzyć nowe”. W nagrodę za wybitne osiągnięcia w ramach tych zajęć, nasz uczennica wyjechała w nagrodę do CERN-u (ośrodka badań jądrowych) w Szwajcarii. Matematycy z liceum w dalszym ciągu realizują program „Matematyka? Spróbuj e–learningowo”. W ramach projektu „Sport Fair Play–Edukacja, Integracja” nasi uczniowie biorą udział jako wolontariusze w Spartakiadzie w Chorzowie, mają zajęcia w Parku Nemo, kibicują na meczu o mistrzostwo Europy w siatkówce i skokach narciarskich Pucharu Świata w Zakopanem. Uczniowie liceum uczestniczą w ciekawych przedsięwzięciach dziennikarskich realizując projekt „Junior media – i ty tworzysz gazetę”. Gimnazjaliści rozwijali swoje kompetencje językowe w zakresie języka angielskiego, realizując projekt „Nauka bez granic”.
Szkoła była organizatorem trzech konkursów o zasięgu rejonowym: językowego, grafiki komputerowej i krasomówczego. W konkursach językowych nasi uczniowie nadal odnoszą duże sukcesy: I miejsce w województwie w zakresie języka angielskiego i rosyjskiego, I miejsce w powiecie w konkursie języka francuskiego i angielskiego. Na Festiwalu Pieśni Patriotycznej zajęliśmy I miejsce na etapie wojewódzkim. Nasi uczniowie byli najlepsi na konkursie biblijnym, zajęli I i II miejsce na etapie dekanalnym.
Po raz pierwszy wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Żonkil dla ciebie, nadzieja dla chorego”, polegającej na publicznej zbiórce środków na opiekę hospicyjną, we współpracy z Fundacją „Pro Salute” z Będzina. Zbiórka ta zakończyła się dużym sukcesem, włączyła się w nią duża grupa wolontariuszy Zespołu Szkół. Rozpoczął się cykl spotkań z ciekawymi ludźmi. Byli to: aktor Teatru Zagłębia i wykładowca PWST we Wrocławiu dr Przemysław Kania, podróżnik i felietonista współpracujący z czasopismem National Goeografic pan Andrzej Muszyński, siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha św., dyrektorem PKO BP w Dąbrowie Górniczej.
Po raz pierwszy zorganizowaliśmy turniej sportowy dla jednostek organizacyjnych z terenu miasta, kilka uroczystości otwartych dla mieszkańców miasta, w tym ważnej dla nas beatyfikacji naszego Patrona Jana Pawła II. Byliśmy współorganizatorami Olimpiady Ekologicznej i Dnia Kobiet.
W tym roku hala sportowa zyskała własne nagłośnienie, zakupiona została tablica interaktywna, pianino i instrumenty muzyczne do prowadzenia zajęć artystycznych. Pozyskano środki na wykonanie pracowni językowej i doposażenie pracowni biologii w specjalistyczny sprzęt - mikroskop stereoskopowy z kamerą. Wymieniono meble w sekretariacie, zakupiono składane rusztowanie, maszynę czyszczącą na hale sportową, sprzęt sportowy, sejf z myślą o egzaminach zewnętrznych, laptopy, tablet, tradycyjnie doposażono księgozbiór.
Za zajęcie I miejsca w regionie w konkursie na Przedmiotowy Zestaw Wsparcia otrzymalismy dla szkoły laptop, rzutnik multimedialny, ekran i zestaw pomocy dydaktycznych do magnetyzmu.
Rok 2010 / 2011
Ten rok był dla nas ważny z wielu powodów. Pierwszy z nich, to wydarzenia związane z osoba naszego Patrona. 18 października zasadziliśmy wspólnie z przedstawicielami naszego miasta, władzami, tzw. Wadowicki Dąb Pamięci, wyhodowany z nasion poświęconych przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki polskich leśników do Watykanu. W maju 2011r, został wmurowany kamień węgielny przeznaczony pierwotnie pod budowę pomnika Jana Pawła II. Tym pomnikiem miał się stać Zespół Szkół, noszący imię wielkiego Papieża.
Zakończyła się realizacja projektu „Internetowe Radio dla Nastolatków”. W ramach podsumowania zorganizowano dla mieszkańców spotkanie, na którym zaprezentowano porównanie kultur, systemów oświatowych a także obyczajów kulinarnych państw biorących udział w projekcie. Kontynuowane były projekty z fizyki i matematyki z poprzednich lat. Kontynuowane były również projekty „Nauka bez granic” i „Junior media”. Rozpoczął się udział w projekcie „Szkoła samodzielnego myślenia”. Pozyskano program komputerowy do nauki języków obcych pod nazwą „Pracownie komputerowe dla szkół”.
W szkole powstał Klub Historyczny im. Armii Krajowej, odbył się wykład inauguracyjny wygłoszony przez pracownika IPN. Jak co roku miały miejsce liczne akcje charytatywne, do grona beneficjentów dołączył mały Szymonek, chłopczyk z porażeniem mózgowym. Z myślą o nim zorganizowany był kiermasz świąteczny, z którego dochód przeznaczony był na rehabilitację chłopca. Dla mieszkańców zorganizowane były coroczne uroczystości. Nasi uczniowie wspomagali władze miasta w obsłudze imprez masowych: Dniach Sławkowa, Pikniku Militarnym, Biegu Wolności, Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych.
W szkole zamontowany został Internet bezprzewodowy. Odnowiono salę Patrona, gabinet pedagoga, pokój nauczycielski, gabinet nauczycieli wychowania fizycznego. Ze środków pozyskanych z firmy Arcelor – Mittal wyremontowano pracownię językową i pracownię biologii. Zagospodarowano teren wokół kortu tenisowego, zakupiono sprzęt multimedialny, ławeczki na patio, estetyczne szafki z nadrukiem do szatni szkolnej dla uczniów. Pozyskano fundusze z referatu ochrony środowiska Urzędu Miasta na zakup roślin i sprzętu do zagospodarowania korytarzy i terenu wokół szkoły.
Wakacje mogli uczniowie spędzać na atrakcyjnym obozie wędrownym, a ferie na zajęciach organizowanych w szkole. Pozyskane zostały fundusze z Caritasu na zakup podręczników i śniadań dla uczniów mających trudną sytuację materialną.
Rok szkolny 2011 / 2012
Szkoła uzyskała kolejne certyfikaty: „Eko–szkoła” i „Szkoła nowoczesnych technologii”. Zatwierdzona została innowacja pedagogiczna dla gimnazjum „Matematyka innego wymiaru”. Przystąpiliśmy do projektu „Budowa przyszkolnych ogrodów” we współpracy z fundacją Silesia, z której pozyskaliśmy środki na nasadzenia roślin wokół szkoły.
Miała miejsce już trzecia edycja projektu z fizyki pod nazwą „Odkrywać nieznane, tworzyć nowe”. W związku z tym projektem odbyły się warsztaty „Zbadaj, zobacz, zrób” i kolejny wyjazd ucznia do CERN-u. W nagrodę za osiągnięcia w projekcie, w szkole został zorganizowany pokaz doświadczeń fizycznych. Młodzież licealna wzięła udział w międzynarodowym seminarium w Bad Liebenzell. Realizowano dwa projekty z języka polskiego w liceum: „Nowe horyzonty edukacji filmowej” oraz „Akademia Humanisty”.
Szkoła organizowała coroczne konkursy o zasięgu rejonowym, a także liczne, stałe już akcje charytatywne i uroczystości dla mieszkańców miasta. W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi, gościliśmy Ojca Władysława Kozioła ze zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, wieloletniego misjonarza w Kamerunie, który wygłosił prelekcję „Godność i tożsamość ludów zamieszkujących północny Kamerun”. W związku z organizowaną przez szkołę akcją „Żonkil dla ciebie, dla chorego nadzieja”, na Placu Patrona powstało 22 października 2011 r. tzw. „Pole nadziei”, pamiątkowe, pierwsze nasadzenie żonkili, które są symbolem tej akcji.
Jak w każdym roku powiększono księgozbiór biblioteki, zasoby sprzętu sportowego, poszerzono monitoring, zamontowano rolety w kilku salach.
Rok 2012 / 2013
Rok ten obfitował w wiele ciekawych projektów, niektóre połączone były z wyjazdami zagranicznymi. Tradycyjnie już młodzież liceum uczestniczyła w międzynarodowym seminarium w Bad Liebenzell w Niemczech. Licealiści zainteresowani teatrem wyjechali na tygodniowy pobyt do Rumunii, na „Międzynarodowe spotkania teatralne”. Uczniowie realizujący projekt „Moje miejsce w Europie”, wyjechali również na 10-dniowy pobyt do Hiszpanii. Pozostając w nurcie poznawania kultur Europy i świata, włączyliśmy się w realizację projektu „Kultura europejska a kultury wschodu”. W ramach tego przedsięwzięcia nasz uczeń wyjechał na międzynarodowe spotkanie do Turcji. W tym roku nasza szkoła jako jedyna w powiecie i jedna z siedmiu w województwie śląskim, zdobyła tytuł lidera projektu „Uczenie się przez całe życie”. Miała miejsce kolejna edycja projektów „Nowe horyzonty edukacji filmowej” oraz „Akademia Humanisty”. Uczniowie brali czynny udział w powiatowej debacie „Elektrownia jądrowa: tak, czy nie”.
Gimnazjaliści po raz kolejny poszerzali swoją wiedzę z fizyki, w nowej edycji projektu „Zrozumieć fizykę, poznać przyrodę”. Za twórczy wkład w działania i osiągnięcia uczniów, szkoła pozyskała z projektu tablicę interaktywną z rzutnikiem i laptopem. W tym roku procowali również na platformach edukacyjnych „Matematyka innego wymiaru”. Rozpoczął się bardzo ciekawy, interdyscyplinarny projekt w zakresie nauk matematyczno – przyrodniczych, INTERBLOK, cieszący się dużym zainteresowaniem uczniów. W szkole odbył się pokaz doświadczeń chemicznych w ramach przedsięwzięcia „Orlen School Projekt”, realizowanego przez koncern naftowy Orlen. Po raz kolejny otrzymaliśmy znaczne środki z fundacji Silesia, na dalsze nasadzenia roślin w otoczeniu szkoły w kolejnej odsłonie projektu „Posadź swoje drzewko”. Gimnazjaliści mieli również swoje międzynarodowe spotkanie z kolegami z Grecji, Słowacji, Włoch, Ukrainy, zorganizowane w Zarzeczu na terenie Polski.
Opracowana i zatwierdzona została innowacja pedagogiczna pod nazwą „Warsztaty teatralne”.
Rok 2013 / 2014
Ten rok upłynął pod znakiem licznych projektów unijnych. Oprócz kontynuacji INTERBLOKU i projektu z fizyki „Zrozumieć fizykę i poznać przyrodę”, miało miejsce wiele przedsięwzięć połączonych z wyjazdami zagranicznymi. I tak, w ramach poznawania kultury krajów europejskich młodzież liceum wyjechała na Sycylię. Temat: „Wynalazcy i wynalazki” realizowany był podczas pobytu na Cyprze. Realizując projekt „Be active” uczniowie wyjechali na międzynarodowe spotkanie do Włoch. Podobne spotkanie miało miejsce w Wiśle, pod hasłem „Road to democracy”. Gimnazjaliści spotkali się z rówieśnikami z krajów europejskich w Węgierskiej Górce, w ramach projektu „Youth For Future”. Po raz kolejny zakwalifikowaliśmy się i otrzymaliśmy rośliny ozdobne do nasadzeń w otoczeniu szkoły w ramach akcji „Posadź swoje drzewko”, we współpracy z fundacją Silesia. W tym roku nie tylko młodzież uczestniczyła w wielorakich działaniach projektowych. Również nauczyciele rozpoczęli dwuletni cykl bezpłatnych szkoleń, przewidziany na lata 2013 – 2014. Był to projekt realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, a polegał na udziale rady pedagogicznej w ciekawych formach niemal comiesięcznych szkoleń, konferencji, warsztatów.
W zakresie dydaktyki realizowane były innowacyjne lekcje i zajęcia z uczniami: w kościele, muzeum, rozgłośni „Radio Katowice”, na wyższej uczelni, w sejmie, pałacu prezydenckim. Młodzież mogła uczestniczyć w święcie liczby Pi, Nocy Biologów. Spotkała się również z posłem na sejm, europosłanką, doradcą zawodowym.
Latem 2014r gościliśmy uczestników międzynarodowego obozu, pochodzących z 15 państw: Brazylii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Niemiec, Danii, Austrii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Włoch, Grecji, Turcji, Indonezji i Polski.
Rok 2014/2015
Spektakularnym sukcesem tego roku było uzyskanie certyfikatu „Brązowa szkoła” w rankingu organizowanym przez „ Perspektywy”. Nasze liceum znalazło się w grupie 500 najlepszych liceów w Polsce. W szranki stanęło ok. 2,5 tys. szkół z całego kraju.
Z działań projektowych na uwagę zasługuje międzynarodowe spotkanie młodzieży w Wiśle w ramach Erasmusa.” Razem do demokracji” to temat polsko – ukraińskiego spotkania w Poroninie, w którym brała udział grupa naszych uczniów. Odbyło się również coroczne, międzynarodowe seminarium w Bad Liebenzell i w Oświęcimiu. Kontynuowane były projekty z fizyki, przedmiotów matematyczno – przyrodniczych Interblok, kolejna edycja nasadzeń zieleni w otoczeniu szkoły we współpracy z fundacją Silesia.
Rozpoczęła się realizacja autorskiego programu „Edukacja filmowa”. Kontynuowane były cieszące się dużym zainteresowaniem innowacyjne lekcje z ekonomii, rachunkowości, filozofii, języka angielskiego, historii średniowiecznej w nawiązaniu do początków naszego miasta, warsztaty z autoprezentacji, udział w zajęcich na wyższych uczelniach.
Dużym przedsięwzięciem była rekonstrukcja historyczna wydarzeń związanych ze 110 rocznicą proklamacji Republiki Sławkowskiej. Były to dwudniowe uroczystości na sławkowskim rynku i na terenie szkoły związane tematycznie ze świętem Odzyskania Niepodległości. Po raz pierwszy zorganizowany został Wieczór Adwentowy, nawiązujący do miejscowych tradycji przygotowujących do Świąt Bożego Narodzenia. Dla mieszkańców przygotowaliśmy również tradycyjny Dzień Kobiet, Dzień Patrona. W związku ze Świętem Flagi uczniowie rozdawali mieszkańcom miniaturowe flagi narodowe, przypominając o znaczeniu tego symbolu narodowego.
W ramach akcji charytatywnych rozpoczęliśmy na szeroką skalę zbiórkę makulatury i surowców wtórnych. Zebrane w ten sposób fundusze przekazaliśmy na rehabilitację niepełnosprawnych dzieci, jak również na wykup i utrzymanie konia przeznaczonego do hipoterapii chorych dzieci z Zespołu Szkół w Sosnowcu. Tradycyjnie nasi uczniowie wspomagali parafialną Caritas w świątecznej, dwukrotnej w ciągu roku, zbiórce żywności. Prowadzona przez nas akcja „Żonkil dla ciebie, nadzieja dla chorego”, przyniosła większe efekty, niż w poprzednich latach.