Patron
RÓD WOJTYŁÓW
Ród Wojtyłów, z którego wywodzi się Karol z Wadowic sięga swoimi korzeniami genealogicznymi końca XVIII wieku. Od Macieja Wojtyły urodzonego w 1765 roku we wsi Czaniec nad Sołą koło Kęt bierze swój początek linia rodzinna. Karol był jednym z trójki dzieci Wojtyłów: Edmund ur. 28.VIII.1906 studiował na uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie 28 maja 1930 roku otrzymał tytuł Doktora Wszech Nauk Lekarskich. Pracował w szpitalu w Bielsko-Białej. Zmarł na skutek epidemii szkarlatyny od podopiecznych chorych. Siostra zmarła w wieku niemowlęcym, o której nie ma bliższych informacji. Ojciec Karola był urzędnikiem administracji wojskowej w randze porucznika. Matka ukończyła Szkołę Sióstr Miłości Bożej. Po śmierci matki prowadził skromne życie.
DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ
Karol Józef Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach, przy akompaniamencie dźwięków nabożeństwa majowego, dobiegających z pobliskiej świątyni. Jego rodzina żyła skromnie. Utrzymywała się z jedynej pensji ojca-Karola- urzędnika w Powiatowej Komendzie Ubezpieczeń. Mały Lolek, bo tak go nazywano, był pojętnym i wysportowanym chłopcem, lubił piłkę nożną i narty, a nade wszystko stawiał wycieczki krajoznawcze bliższe i dalsze. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w 1931roku zaczął uczęszczać do Państwowego Gimnazjum Męskiego w Wadowicach. Od pierwszej klasy dostawał świadectwa z wynikami bardzo dobrymi. Karol był gorąco wierzącym młodzieńcem. Brał czynny udział we wszystkich praktykach kościelnych, służył księdzu Kazimierzowi Figlewiczowi, księdzu kanonikowi, Edwardowi Zacherowi. Był wieloletnim prezesem Sodalicji Mariańskiej uczniów gimnazjalnych. Brał udział w obozach przysposobienia obronnego, a wraz z księdzem Zacherem współreżyserował „Nie Boską komedię” Z. Krasińskiego i grał rolę Hrabiego Henryka.
MATURA
Dnia 14 maja 1938 roku Karol Wojtyła zdał egzamin dojrzałości a Komisja Egzaminacyjna pod przewodnictwem Jana Królikiewicza wpisała mu na świadectwie bardzo dobre oceny. W imieniu maturzystów przemawiał Karol i gorąco podziękował wychowawcom za wysiłek jaki włożyli by ich charaktery ukształtować prawidłowo oraz wskazać drogę do wiedzy i życia.
CZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ
Dnia 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. W tym czasie Karol służył do mszy księdzu Metropolicie Stefanowi Sapiesze. Swój czas dzielił między pracę, studia i aktorstwo, najwięcej jednak czasu poświęcał modlitwie. Karol wraz z ojcem wybrali się na tułaczkę wojenną odbyli pieszą wyprawę od Krakowa aż pod San. Po paru dniach wrócili do Krakowa i zaczęli rozglądać się za pracą. Od marca 1940 roku Karol pracował jako goniec sklepowy, a 11.X.1940-1944 w fabryce sody Solvay w Krakowie, najpierw w kamieniołomach na Zakrzówku, a później w halach fabrycznych.
STUDIA
Karol Wojtyła wybrał polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie szybko ujawniły się jego literackie zamiłowania i zdolności, tworzył własną poezję. 18 lutego 1941r. po długiej chorobie zmarła najbliższa osoba Karola-ojciec. W 1943 r. przyszły Papież rozpoczął studia na Wydziale Teologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wstąpił do tajnego Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Krakowie.
KAPŁAŃSTWO
Trzy lata później, 1 listopada 1946 kardynał Adam Sapieha wyświęcił Wojtyłę na księdza, który następnego dnia odprawił swoją pierwszą Mszę Świętą w krypcie Świętego Leonarda na Wawelu. Turystyczny duszpasterz Po ukończeniu dalszych studiów w Rzymie Wojdyła wrócił do kraju, gdzie rozpoczął służbę w parafiach, a przy okazji poświęcił się wycieczkom z młodzieżą. Przemierzał Bieszczady, Tatry, Pieniny, obcował z przyrodą, kochał ją i starał się ją zrozumieć. Ten młody ksiądz stał się pionierem duszpasterstwa turystycznego. 30 grudnia 1963r. Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim, a w roku 1969 mając 47 lat, otrzymał tytuł kardynała. Od tego momentu rozpoczęły się jago dalsze podróże po świecie.
KONKLAWE
14 października 1978 roku rozpoczęło się konklawe majce na celu wyłonić nowego Papieża. 16 października o godzinie 18.00 kardynał Pericle Felici ogłosił oficjalny wynik wyborów. Mówił: „Habemus Papam!(…)- Mamy Papieża!(…) Carolum Sanctae Romanae Cardinalem Wojtyła- był pierwszym Polakiem wybranym na biskupa Rzymu. Nowy Następca Piotra pochodził z dalekiej socjalistycznej Polski, a to musiało zwrócić i zmienić ówczesną Europę.
Zamach papieski
W maju 1981 roku, na placu Św. Piotra turecki zamachowiec Ali Agca postrzelił Papieża, który jednak cudem przeżył. Za swe ocalenie Jan Paweł II dziękuje Matce Bożej i w Jej ręce składa swe życie, oraz losy całego świata. Do dzisiejszego dnia nie jest pewne kto stał za tym zamachem.
PIELGRZYMKI PAPIEŻA
Polski Papież bardzo wiele podróżował, zagraniczne pielgrzymki stanowiły ważny element jego pontyfikatu. Nie było kontynentu, na którym ludność nie usłyszałaby Jana Pawła II. Prócz Europy najczęstsze wizyty odbywały się w Ameryce Łacińskiej, gdzie mieszkają ogromne rzesze katolików. Ale nie tylko kraje katolickie były odwiedzane przez Jana Pawła II. Pielgrzymki dotyczą także terenów misyjnych czy ośrodków islamskich. W roku 2000 (Rok Święty- Jubileusz) Jan Paweł II był nawet w Ziemi Świętej- ojczyźnie Jezusa Chrystusa. Wielkim pragnieniem Głowy Świętej było bowiem pojednanie trzech wielkich religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Mówiąc o pielgrzymkach papieskich nie można nie wymienić wizyt w Polsce. Pierwsze odwiedziny ojczyzny miały miejsce w dniach 2-10 czerwca 1979 roku. Wtedy to padły znamienne słowa: „Niech stąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.” Kolejne pielgrzymki to lata 1983, 1987, 1991, 1995, 1997, 1999, 2002.
MŁODZIEŃCZY DUCH PAPIEŻA
Szczególną uwagą i miłością Jan Paweł II obdarza dzieci i młodzież, która nie długo będzie decydować o losach ludzkości. Chętnie spotyka się z młodymi na całym świecie. W Polsce słynne są rozmowy Karola Wojtyły z młodzieżą poprzez krakowskie „okno papieskie”.
EKUMENIZM
Jan Paweł II wygłosił wiele przemówień i napisał dużą ilość listów na temat stosunku chrześcijan do społeczności żydowskiej. Skupił się nie tylko na tragedii holokaustu, ale również na aspektach teologicznych w relacjach między chrześcijaństwem a Narodem Wybranym rozwijając i wprowadzając w praktyką myśl zaistniałą w dokumencie soborowym Nostra Aetate.
NA KONIEC
Papież zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37
w Wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego-święta, które sam ustanowił.
TESTAMENT JANA PAWŁA II
W Imię Trójcy Przenajświętszej. Amen.
„Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy Pan wasz przybędzie” (por. Mt 24, 42) – te słowa przypominają mi ostateczne wezwanie, które nastąpi wówczas, kiedy Pan zechce. Pragnę za nim podążyć i pragnę, aby wszystko, co składa się na moje ziemskie życie, przygotowało mnie do tej chwili. Nie wiem, kiedy ona nastąpi, ale tak jak wszystko, również i tę chwilę oddają w ręce Matki mojego Mistrza: totus Tuus.W tych samych rękach matczynych zostawiam wszystko i Wszystkich, z którymi związało mnie moje życie i moje powołanie. W tych Rękach zostawiam nade wszystko Kościół, a także mój Naród i całą ludzkość. Wszystkim dziękuję. Wszystkich proszę o przebaczenie. Proszę także o modlitwę, aby Miłosierdzie Boże okazało się większe od mojej słabości i niegodności. W czasie rekolekcji przeczytałem raz jeszcze testament Ojca Świętego Pawła VI. Lektura ta skłoniła mnie do napisania niniejszego testamentu. Nie pozostawiam po sobie własności, którą należałoby zadysponować. Rzeczy codziennego użytku, którymi się posługiwałem, proszę rozdać wedle uznania. Notatki osobiste spalić. Proszę, ażeby nad tymi sprawami czuwał Ks. Stanisław, któremu dziękuję za tyloletnią wyrozumiałą współpracę i pomoc. Wszystkie zaś inne podziękowania zostawiam w sercu przed Bogiem Samym, bo trudno je tu wyrazić. Co do pogrzebu, powtarzam te same dyspozycje, jakie wydał Ojciec Święty Paweł VI. (dodatek na marginesie: Grób w ziemi, bez sarkofagu. 13.III.1992).
O miejscu niech zdecyduje Kolegium Kardynalskie i Rodacy.
„Apud Dominum Misericordia et copiosa apud Eum redemptio ”
(„U Pana jest bogate Miłosierdzie i obfite u Niego odkupienie”)
Jan Paweł pp. II***
Rzym, 6.III.1979.
Po śmierci proszę o Msze Święte i modlitwy.***
5.III.1990.
Wyrażam najgłębszą ufność, że przy całej mojej słabości Pan udzieli mi każdej łaski potrzebnej, aby sprostać wedle Jego Woli wszelkim zadaniom, doświadczeniom i cierpieniom, jakich zechce zażądać od swego sługi w ciągu życia. Ufam też, że nie dopuści, abym kiedykolwiek przez jakieś swoje postępowanie: słowa, działanie lub zaniedbanie działań, mógł sprzeniewierzyć się moim obowiązkom na tej świętej Piotrowej Stolicy.***
24.II. – 1. III.1980.
Również w ciągu tych rekolekcji rozważałem prawdę o Chrystusowym kapłaństwie w perspektywie owego Przejścia, jakim dla każdego z nas jest chwila jego śmierci. Rozstania się z tym światem – aby narodzić się dla innego, dla świata przyszłego, którego znakiem decydującym, wymownym jest dla nas Zmartwychwstanie Chrystusa. Odczytałem więc zeszłoroczny zapis mojego testamentu, dokonany również w czasie rekolekcji – porównałem go z testamentem mojego wielkiego Poprzednika i Ojca Pawła VI, z tym wspaniałym świadectwem o śmierci chrześcijanina i papieża – oraz odnowiłem w sobie świadomość spraw, do których sporządzony przeze mnie (w sposób raczej prowizoryczny) ów zapis z 6.III.1979 się odnosi. Dzisiaj pragnę do niego dodać tylko tyle, że z możliwością śmierci każdy zawsze musi się liczyć. I zawsze musi być przygotowany do tego, że stanie przed Panem i Sędzią – a zarazem Odkupicielem i Ojcem. Więc i ja liczę się z tym nieustannie, powierzając ów decydujący moment Matce Chrystusa i Kościoła – Matce mojej nadziei. Czasy, w których żyjemy, są niewymownie trudne i niespokojne. Trudna także i nabrzmiała właściwą dla tych czasów próbą – stała się droga Kościoła, zarówno Wiernych jak i Pasterzy. W niektórych krajach, (jak np. w tym, o którym czytałem w czasie rekolekcji), Kościół znajduje się w okresie takiego prześladowania, które w niczym nie ustępuje pierwszym stuleciom, raczej je przewyższa co do stopnia bezwzględności i nienawiści. Sanguis Martyrum – semen Christianorum. [Krew męczenników – posiewem chrześcijan]. A prócz tego – tylu ludzi ginie niewinnie, choćby i w tym kraju, w którym żyjemy… Pragnę raz jeszcze całkowicie zdać się na Wolę Pana. On Sam zdecyduje, kiedy i jak mam zakończyć moje ziemskie życie i pasterzowanie. W życiu i śmierci Totus Tuus przez Niepokalaną. Przyjmując już teraz tę śmierć, ufam, że Chrystus da mi łaskę owego ostatniego Przejścia czyli Paschy. Ufam też, że uczyni ją pożyteczną dla tej największej sprawy, której staram się służyć: dla zbawienia ludzi, dla ocalenia rodziny ludzkiej, a w niej wszystkich narodów i ludów (wśród nich serce w szczególny sposób się zwraca do mojej ziemskiej Ojczyzny), dla osób, które szczególnie mi powierzył – dla sprawy Kościoła, dla chwały Boga Samego. Niczego więcej nie pragnę dopisać do tego, co napisałem przed rokiem – tylko wyrazić ową gotowość i ufność zarazem, do jakiej niniejsze rekolekcje ponownie mnie usposobiły. Jan Paweł pp. II***
5.III.1982
W ciągu tegorocznych rekolekcji przeczytałem (kilkakrotnie) tekst testamentu z 6.III.1979. Chociaż nadal uważam go za prowizoryczny (nie ostateczny), pozostawiam go w tej formie, w jakiej istnieje. Niczego (na razie) nie zmieniam, ani też niczego nie dodaję, gdy chodzi o dyspozycje w nim zawarte. Zamach na moje życie z 13.V.1981 w pewien sposób potwierdził słuszność słów zapisanych w czasie rekolekcji z 1980 r. (24.II – 1.III). Tym głębiej czuję, że znajduję się całkowicie w Bożych Rękach – i pozostaję nadal do dyspozycji mojego Pana, powierzając się Mu w Jego Niepokalanej Matce (Totus Tuus). Jan Paweł pp. II***
5.III.1982
Ps. W związku z ostatnim zdaniem testamentu z 6.III.1979: (O miejscu m.in.pogrzebu) „niech zdecyduje Kolegium Kardynalskie i Rodacy” – wyjaśniam, że mam na myśli Metropolitę Krakowskiego lub Radę Główną Episkopatu Polski – Kolegium Kardynalskie zaś proszę, aby ewentualnym prośbom w miarę możności uczynili zadość.
1.III.1985 (w czasie rekolekcji):
Jeszcze – co do zwrotu „Kolegium Kardynalskie i Rodacy”: „Kolegium Kardynalskie” nie ma żadnego obowiązku pytać w tej sprawie „Rodaków”, może jednak to uczynić, jeśli z jakichś powodów uzna za stosowne.
JPII
Rekolekcje jubileuszowego roku 2000(12 – 18.III)
(do testamentu)
1.Kiedy w dniu 16.października 1978 konklawe kardynałów wybrało Jana Pawła II, Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński powiedział do mnie: „zadaniem nowego papieża będzie wprowadzić Kościół w Trzecie Tysiąclecie”. Nie wiem, czy przytaczam to zdanie dosłownie, ale taki z pewnością był sens tego, co wówczas usłyszałem. Wypowiedział je zaś Człowiek, który przeszedł do historii jako Prymas Tysiąclecia. Wielki Prymas. Byłem świadkiem Jego posłannictwa, Jego heroicznego zawierzenia. Jego zmagań i Jego zwycięstwa. „Zwycięstwo, kiedy przyjdzie, będzie to zwycięstwo przez Maryję” – zwykł był powtarzać Prymas Tysiąclecia słowa swego Poprzednika kard. Augusta Hlonda. W ten sposób zostałem poniekąd przygotowany do zadania, które w dniu 16. października 1978 r. stanęło przede mną. W chwili, kiedy piszę te słowa jubileuszowy Rok 2000 stał się już rzeczywistością, która trwa. W nocy 24 grudnia 1999 r. została otwarta symboliczna Brama Wielkiego Jubileuszu w Bazylice św. Piotra, z kolei u św. Jana na Lateranie, u Matki Bożej Większej (S.Maria Maggiore) – w Nowy Rok, a w dniu 19 stycznia Brama Bazyliki św. Pawła „za murami”. To ostatnie wydarzenie ze względu na swój ekumeniczny charakter szczególnie zapisało się w pamięci.
2. W miarę jak Rok Jubileuszowy 2000 posuwa się naprzód, z dnia na dzień i z miesiąca na miesiąc, zamyka się za nami dwudziesty wiek, a otwiera wiek dwudziesty pierwszy. Z wyroków Opatrzności dane mi było żyć w tym trudnym stuleciu, które odchodzi do przeszłości, a w roku, w którym wiek mego życia dosięga lat osiemdziesięciu („octogesima adveniens”), należy pytać, czy nie czas powtórzyć za biblijnym Symeonem „Nunc dimittis”? [całe zdanie brzmi: Nunc dimittis servum tuum, Domine, czyli: Teraz, o Panie, pozwól odejść słudze swemu w pokoju.] W dniu 13. maja 1981 r., w dniu zamachu na Papieża podczas audiencji na placu św. Piotra, Opatrzność Boża w sposób cudowny ocaliła mnie od śmierci. Ten, który jest jedynym Panem Życia i śmierci, sam mi do życie przedłużył, niejako podarował na nowo. Odtąd ono jeszcze bardziej do Niego należy. Ufam, że On Sam pozwoli mi rozpoznać, dokąd mam pełnić tę posługę, do której mnie wezwał w dniu 16.października 1978. Proszę Go, ażeby raczył mnie odwołać wówczas, kiedy Sam zechce. „W życiu i śmierci do Pana należymy … Pańscy jesteśmy” (por. Rz 14, 8). Ufam też, że dokąd dane mi będzie spełniać Piotrową posługę w Kościele, Miłosierdzie Boże zechce użyczać mi sił do tej posługi nieodzownych.
3. Jak co roku podczas rekolekcji odczytałem mój testament z dnia 6.III.1979. Dyspozycje w nim zawarte w dalszym ciągu podtrzymuję. To, co wówczas a także w czasie kolejnych rekolekcji zostało dopisane, stanowi odzwierciedlenie trudnej i napiętej sytuacji ogólnej, która cechowała lata osiemdziesiąte. Od jesieni roku 1989 sytuacja ta uległa zmianie. Ostatnie dziesięciolecie ubiegłego stulecia wolne było od dawniejszych napięć, co nie znaczy, że nie przyniosło z sobą nowych problemów i trudności. Niech będą dzięki Bożej Opatrzności w sposób szczególny za to, że okres tzw. „zimnej wojny” zakończył się bez zbrojnego konfliktu nuklearnego, którego niebezpieczeństwo w minionym okresie wisiało nad światem.
4. Stojąc na progu trzeciego tysiąclecia „in medio Ecclesiae” [pośrodku kościoła], pragnę raz jeszcze wyrazić wdzięczność Duchowi Świętemu za wielki dar Soboru Watykańskiego II, którego wraz z całym Kościołem – a w szczególności z całym Episkopatem – czuję się dłużnikiem. Jestem przekonany, że długo jeszcze dane będzie nowym pokoleniom czerpać z tych bogactw, jakimi ten Sobór XX wieku nas obdarował. Jako Biskup, który uczestniczył w soborowym wydarzeniu od pierwszego do ostatniego dnia, pragnę powierzyć to wielkie dziedzictwo wszystkim, którzy do jego realizacji są i będą w przyszłości powołani. Sam zaś dziękuję Wiecznemu Pasterzowi za to, że pozwolił mi tej wielkiej sprawie służyć w ciągu wszystkich lat mego pontyfikatu. „In medio Ecclesiae”… od najmłodszych lat biskupiego powołania – właśnie dzięki Soborowi – dane mi było doświadczyć braterskiej wspólnoty Episkopatu. Jako kapłan Archidiecezji Krakowskiej doświadczyłem, czym jest braterska wspólnota prezbyterium – Sobór zaś otworzył nowy wymiar tego doświadczenia.
5. Ileż osób winien bym tutaj wymienić? Chyba już większość z nich Pan Bóg powołał do Siebie – Tych, którzy jeszcze znajdują się po tej stronie, niech słowa tego testamentu przypomną, wszystkich i wszędzie, gdziekolwiek się znajdują.
W ciągu dwudziestu z górą lat spełniania Piotrowej posługi „in medio Ecclesiae” [pośrodku kościoła] doznałem życzliwej i jakże owocnej współpracy wielu Księży Kardynałów, Arcybiskupów i Biskupów, wielu kapłanów, wielu osób zakonnych – Braci i Sióstr – wreszcie bardzo wielu osób świeckich, ze środowiska kurialnego, ze strony wikariatu Diecezji Rzymskiej oraz spoza tych środowisk. Jakże nie ogarnąć wdzięczną pamięcią wszystkich na świecie Episkopatów, z którymi spotykałem się w rytmie odwiedzin „ad limina Apostolorum” [regularnie, co pięć lat spotkania biskupów danego kraju z papieżem]? Jakże nie pamiętać tylu Braci chrześcijan – nie katolików? A rabina Rzymu? i tylu innych przedstawicieli religii pozachrześcijańskich? A ilu przedstawicieli świata kultury, nauki, polityki, środków przekazu?6. W miarę, jak zbliża się kres mego ziemskiego życia, wracam pamięcią do jego początku, do moich Rodziców, Brata i Siostry (której nie znałem, bo zmarła przed moim narodzeniem), do wadowickiej parafii, gdzie zostałem ochrzczony, do tego miasta mojej młodości, do rówieśników, koleżanek i kolegów ze szkoły podstawowej, z gimnazjum, z uniwersytetu, do czasów okupacji, gdy pracowałem jako robotnik, a potem do parafii w Niegowici, i krakowskiej św. Floriana, do duszpasterstwa akademickiego, do środowiska … do wielu środowisk … w Krakowie, w Rzymie … do osób, które Pan mi szczególnie powierzył – wszystkim pragnę powiedzieć jedno: „Bóg Wam zapłać”!
„In manus Tuas, Domine, commendo spiritum meum”
[W ręce Twoje Panie powierzam ducha mojego].A.D.
17.III.2000.
Joannes Paulus pp. II